Trinkelių klojimo pradžia. Paruošiamieji darbai.
Jau nuo pirmos dienos šis objektas pasirodė įdomus. Aplinka graži, jauki. Būsimo trinkelėmis grindžiamo tako ilgis 400 metrų, o turime tik vieną mėnesį. Viską reikia padaryti nuo nulio. Iškasti, išvešti žemes, supilti pagrindus, juos suvibruoti ir visą taką iškloti trinkelėmis, kraštuose sudedant vejos bortus. Nemenkas, bet įdomus iššūkis sezono pradžiai. Trinkelėmis grindžiamas takas yra vingiuotas. Taką derinome prie šalia esančio vandens telkinio reljefo. Toks derinys derinasi su bendru kraštovaizdžiu. Labiausiai bijojome lietaus. Sunkvežimiais ir kita technika medžiagas gabeno per pievą. Jei ji būtų šlapia sėkmingai vykdyti darbo būtume negalėję. Laimei visą mėnesį oras buvo palankus. Trinkelėmis grįstas takas išsidriekė tvenkinio pakrantėje vingiuodamas. Dėl savo įmantrių ir suktų posūkių gavęs pavadinimą „ gyvatė“.
Trinkelių klojimo komanda
Turėjome puikią trinkelių klojėjų komandą, todėl jautėmės drąsiai ir savimi pasitikėjome. Vidutiniškai objekte per visą mėnesį dirbo 6 žmonės. Pagrinde buvo trinkelių klojimo meistrai ir vienas kitas pagalbinis darbuotojas, atlikęs visus didelės kompetencijos nereikalaujančius darbus. Objektas buvo apie 40 kilometrų nuo Kauno, todėl rytais visi važiuodavome kolonomis po 2 automobilius. Visi buvome motyvuoti padaryti darbą gerai ir greitai, nes žinojome, kad iš karto po mūsų darbų, parke, vyks didžiulis tarptautinis renginys. Trinkelėmis klojamame take įrengėme keletą sustojimo aikštelių. Vienos jų buvo lygiagrečios takui, kitos turėjo laiptuotą pakilimą. Aikštelių funkcija buvo padaryti erdvę žmonėms, stabtelėti einant tvenkinio pakrante. Norintys sustoti, tą galėjo padaryti aikštelėse. O kiti galėjo eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu toliau.
Trinkelėmis grindžiamo tako ir esamo sklypo reljefo derinimas.
Klojant trinkeles labai svarbus aspektas yra suderinti esantį reljefą su būsimo tako aukščiais. Takas turi būti 5-6 cm aukščiau už šalia jo esantį sklypą. Tą padaryti šiame objekte nebuvo labai lengva, nes norint išgrįsti taką šalia vandens telkinio vietomis buvo įdubos pievoje. Norint išgauti reikiamus aukščius teko ne tik kloti taką trinkelėmis, bet ir formuoti sklypą, jo reljefą. Į pagalbą pasitelkėme statybinės technikos profesionalius vairuotojus, kurie iš tiesų daug triūsė ir vargo kol išgavo reikiamą reljefo aukštį, suformavo gražų nuožulnų reljefą. Darbas nebuvo bevaisis. Susiformavo labai gražus takas ir šalia jo gražus reljefas.
Tako ilgis yra 400 metrų, todėl padirbėti reikėjo iš peties. Posūkiai, vingiai, kalnai ir pakalnės. Viskas turėjo derintis bedrame reljefo fone.
Vienoje tako atkarpoje, norint suvesti aukščius, privalėjome nuožulniai nulyginti kalvotą paviršių. Padaryti taką patogų priėjimui nuo pievos ir nuo ežero pusės. Aukščių skirtumas vienoje ir kitoje tako pusėje pagal seną reljefą buvo apie 1,5 m. Teko iš vienos pusės iškasti ir į kitą pusę supilti žemes. Gruntą sutankinti vibrotankintuvu.
Trinkelių klojimo technologija. Pagrindų ruošimas.
Norint kloti trinkeles pirmiausia reikia pasiruošti pagrindus. Iškasti reikiamo gylio duobes, nereikalingas žemes išvešti. Apačioje užpilti žvyro, jei gruntas labai molingas, rekomenduotina užpilti smėlio dugne. Smėlis apsaugo pagrindus ir molis pagrindų „nesuvalgo“. Esamą žvyro pagrindą suvibruoti tinkamos paskirties ir svorio vibro tankintuvu. Viršuje pilamas skaldos sluoksnis, kuris vėliau irgi yra suvibruojamas vibro tankintuvu. Viršutinis sluoksnis yra nubraukiamas ir sulyginamas atsijų arba sauso betono mišiniu. Tinkamai nubraukus viršutinį sluoksnį dedamos trinkelės. Norint tinkamai ir gražiai suvesti siūles dedamas siūlas pagal kurį žiūrimas siūlių nuokrypis. Trinkelėmis sudėtas pagrindas yra vibruojamas vibro tankintuvu, trinkelių duobės ar iškilimai yra sulyginami. Baigus trinkelių vibravimo darbus trinkelės yra užšluojamos smulkios frakcijos atsijomis arba biriu sausu betono mišiniu. Visose šio straipsnio nuotraukose yra pavaizduotos standartinės 10x20x6 trinkelės kitaip dar liaudiškai vadinamos „plyta“.